BonArt - Pořádání koncertů a společenských akcí

Home > Koncerty a akce > Koncerty a akce

Nově vydáváme:


Jaroslav Svěceny - WAY OF LIFE

Spolupracujeme:


Rádio bez reklam Dětská pěvecká soutěž Bon Art Junior Fest Odkaz na web Web partnerské společnosti Bon Art Pops Orchestra Moonlight Production

Miro Žbirka: Roky a dni

Perex: Výstava o legendě české a slovenské pop music

Datum: 20.10.2022

Odkaz: https://www.nm.cz/program/vystavy/miro-zbirka-roky-a-dni

Produkce: NE

Reklama: ANO

Grafika (sazba): NE

Poznámka:

Miro Žbirka: Roky a dni Výstava o legendě české a slovenské pop music

Historická budova Národního muzea / 20. 10. – 31. 12. 2022

Modus. Kytara. Doktor Sen. Beatles. Brýle. Modrý album. Ordinace. Několik hesel, která v Čechách a na Slovensku vyvolají snad každému obraz legendárního Mekyho. Československý slavík se narodil 21. října 1952 v Bratislavě anglické matce Ruth Gale a slovenskému otci Šimonu Žbirkovi. Skládal a zpíval písně v obou jazycích svých rodičů, byl fanouškem Beatles, v roce 1977 spoluzaložil skupinu Modus a v roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem. Hudbě se profesionálně věnoval víc než půlstoletí.

Národní muzeum se spolu s umělcovou manželkou Kateřinou rozhodlo připomenout osobnost Miro Žbirky prostřednictvím výstavy v Historické budově Národního muzea. 28 panelů, a především řada podstatných i na první pohled nepodstatných věcí představí zpěvákův život a tvorbu ne v suchých datech, ale v příbězích, ne v nostalgických vzpomínkách, ale v oslavě hudebního nadšení, talentu a empatie.

Prohlídka výstavy je procházkou Mekyho životem, krásnými vzpomínkami i prostými osudovými milníky. V úvodu nahlédneme do vztahu tří sourozenců, jejich nadšení pro hudbu a kytaru, na vzájemné ovlivňování bratských světů nejen prostřednictvím vystaveného magnetofonu. Prožít můžeme první „koncerty“ na lavičce uprostřed Bratislavy i ty opravdové s Modusem, první koncertní šňůru, a to rovnou do Švýcarska v roce 1969, vzpomínky na náročný návrat ze zahraničí do normalizačního Československa i na zásadní a dlouhou hlasovou indispozici.

Víte, že Neberte nám princeznu odstartovalo Mekyho sólovou kariéru? A napadlo by vás, co mají společného Modern Talking a Miro Žbirka? Ve výstavě Miro Žbirka: Roky a dni najdete mnoho příběhů (ne)obyčejného hudebníka na pomezí dvou zásadních historických epoch. Život kličkující mezi oficiální a uměleckou tvorbou, mezi socialismem a euforií porevoluční doby, mezi Českem a Slovenskem.

Nemalý prostor výstava věnuje Mekyho porevoluční tvorbě. V Bratislavě byl Žbirka doma a znal každého muzikanta. V Praze se ale musel rozkoukat a v mnoha ohledech začít znovu. Že to byl začátek velkolepý je bez diskuze. První „české“ album vznikalo v produkci Davida Kollera v kulisách moravských povodní roku 1996. Seznámíme vás se vznikem fenomenálního Modrého alba, které vrátilo Mekyho na pódia a odstartovalo další vlnu jeho kariéry. Nezapomněli jsme ani na příběh splněného snu – natáčení ve studiu Abbey Road, nebo na etudu se symfonickým orchestrem.

Příběhy Double Alba, o nichž se více dozvíte ve výstavě, nejsou o nic méně emotivní. Na velký úspěch navázalo období koronavirové izolace, které uvěznilo umělce rozkročeného mezi třemi zeměmi ve Strašnicích. Přesto tvořil ve velkém a nic nenaznačovalo, že by se o pár měsíců později měl jeho příběh uzavřít. Miro Žbirka zemřel 10. listopadu 2021. Autoři se ale nevyhnuli ani tomuto smutnému tématu, a především pak příběhu posledního alba Posledné veci, které vyšlo až v roce 2022.

K dnešnímu dni jsme připravovali reklamní kampaň, produkci či grafiku pro:

369

koncertů a akcí.

Logo


Copyright © 2000-2024 Bon Art

Všechna práva vyhrazena

Webdesign: Bonartmedia.cz