Bon Art Production spol. s r.o. uvádí benefiční koncert pro Fond ohrožených dětí

Vánoce v Opeře


Helena Vondráčková


Petr Kolář

Informace o koncertu Vánoce v Opeře

Aktuality

Ve Státní opeře se uskutečnil koncert ve prospěch ohrožených dětí
Praha 18. prosince (ČTK) - Řada představitelů klasické i populární hudby dnes vystoupila ve Státní opeře Praha na koncertě, jehož výtěžek byl věnován ve prospěch Fondu ohrožených dětí. Na pódiu se vystřídali například Helena Vondráčková, Leona Machálková a Petr Kolář, Tereza a Laďa Kerndlovi nebo 4Tet.

Dále vystoupil houslista Bohuslav Matoušek i řada dalších instrumentalistů; účinkující doprovodil orchestr Státní opery Praha s dirigentem Františkem Drsem, dětský pěvecký sbor Pueri Gaudentes a balet Státní opery Praha. "Podařilo se nám vybrat bezmála 300.000 korun," řekla ČTK Michaela Dobrovolná z pořádající agentury Bon Art Production. Přes 250.000 korun pořadatelé získali z prodeje vstupenek, více než 30.000 korun navíc přinesla jejich benefiční dražba.

Vybrané peníze Fond ohrožených dětí věnuje centru Klokánek v Litoměřicích. Projekt má pomoci nahradit systém ústavní výchovy rodinnou péčí a nalézt dětem nový domov.

V listopadu 2007 je v plánu vydání DVD Vánoce v Opeře.

Vánoční benefiční večer ve Státní opeře Praha pro Fond ohrožených dětí.

18. 12. 06, 19:00

Helena Vondráčková
Petr Kolář a další…

Více naleznete na straně Účinkující...

Směs vánočních a muzikálových skladeb, klasické hudby a swingu v podání předních českých umělců popové i klasické hudební scény v různých hlasových kombinacích.

Hudební vstupy budou proloženy vstupy tanečními a mluveným slovem s vánoční tematikou. Výtěžek koncert bude v průběhu večera předán zástupkyni Fondu ohrožených dětí. Prostředky budou použity na vybavení nových Klokánků v Litoměřicích.

Záznam večera odvysílá TV Prima.

Fond ohrožených dětí

Založení a poslání

Fond ohrožených dětí je občanské sdružení na pomoc týraným, zanedbávaným, zneužívaným, opuštěným nebo jinak sociálně ohroženým dětem, s působností na celém území České republiky.

Hlavní směry činnosti

  • vyhledávání náhradních rodin pro obtížně umístitelné děti,
  • vyhledávání a pomoc dětem týraným i jinak sociálně ohroženým,
  • Klokánek – rodinná péče jako alternativa ústavní výchovy,
  • provoz azylových domů Střecha pro rodiny s dětmi a mládež bez domova,
  • poradenská a hmotná pomoc náhradním i potřebným vlastním rodinám s dětmi,
  • osvěta a snaha o změnu legislativy.

Projekt Klokánek

Klokánek - rodinná alternativa ústavní péče

Klokánek je nový projekt Fondu ohrožených dětí, jehož cílem je změnit dosavadní nevyhovující systém ústavní výchovy a nahradit jej v co největší míře přechodnou rodinnou péčí na dobu, než se dítě může po vyřešení nebo zlepšení situace vrátit domů, nebo než je pro něj nalezena trvalá náhradní rodina (osvojení, pěstounská péče).

Dosavadní praxe u nás je taková, že děti, o které se rodiče nemohou, nechtějí nebo nejsou schopni starat, končí nejčastěji v ústavu. Ročně je to více než čtyři tisíce dětí! Ve většině případů pro ně umístění do neosobní ústavní péče znamená další trauma, které často pociťují hůř než ponechaní v dosavadním prostředí, na které si již zvykly. Často dochází k přerušení sourozeneckých vazeb, protože děti do tří let jsou umísťovány do zařízení ministerstva zdravotnictví (kojenecké ústavy a dětské domovy pro děti mladší tří let) a děti starší do školských zařízení, případně do ústavů sociální péče, které patří pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Přitom právě tam, kde selhávají rodiče, bývají sourozenecké vazby velmi silné. Na této situaci bohužel nic nezměnil ani nový zákon o ústavní výchově. Kolektivní péče má zejména u malých dětí za následek psychickou deprivaci, která se projevuje celkovým opožďováním vývoje a negativně ovlivňuje psychický a citový vývoj dítěte až do dospělosti, trvá-li tento stav delší dobu. Negativní následky ústavní výchovy se pak přenášejí i do dalších generací.

Ten, kdo prožije dětství nebo jeho velkou část v ústavu, není obvykle schopen navazovat kvalitní a trvalé citové vztahy a jako rodič selhává, protože nemá dostatek vzorů rodičovského chování. Ročně opouští brány ústavů po dosažení zletilosti několik stovek dětí, které často nemají kam se vrátit a končí pak na ulici, v delikventních partách, v lepším případě v azylových domech. Podle výzkumů profesorky Koluchové, až čtvrtina dětí umístěných jako nevzdělavatelné v ústavech sociální péče se tam dostala v důsledku nepoznané psychické deprivace. Naproti tomu v podnětném rodinném prostředí by tyto děti byly schopny absolvovat nejen zvláštní, ale v některých případech i základní či střední školu. Přitom např. ve Velké Británii jsou děti mladší deseti let zásadně umisťovány do rodin, včetně profesionálních pěstounských rodin a obdobná situace je i v dalších zemích EU. U nás se ale stále dává přednost ústavům.

Principy péče v Klokánku

  • o děti pečují po všech stránkách obdobně jako v rodině naši zaměstnanci – manželský pár, „teta“ nebo střídavě po týdnu dvě „tety“,
  • V „klokaní“ rodině jsou zpravidla čtyři děti, více jen v případě sourozenců nebo krátkodobě (maximálně šest) ze závažných důvodů při naplněné kapacitě,
  • Klokánky přijímají děti bez ohledu na věk (tj. již od narození), proto sourozence není třeba rozdělovat, starší děti se tu učí rodičovskému chování a poskytují mnoho podnětů miminkům a batolatům, u nichž i proto nedochází k opožďování ve vývoji,
  • děti se do Klokánků přijímají přímo, bez předchozího pobytu v diagnostickém ústavu,
  • děti lze přijmout nejen na základě předběžného opatření, ale i na žádost rodičů nebo samotného dítěte,
  • je-li dosavadní škola v dosahu, navštěvují děti svou původní školu, takže nemění spolužáky ani kamarády,
  • v Klokánku jsou děti jen po dobu nezbytně nutnou – než se po vyřešení situace mohou vrátit domů nebo než je pro ně nalezena trvalá náhradní rodina, není-li návrat do té vlastní možný,naši „klokaní rodiče“ musí projít náročným psychologickým vyšetřením, které musí prokázat jejich dobrý vztah k dětem, dostatek empatie a schopnosti vytvořit jim citově vřelé prostředí, z Klokánků mohou děti telefonovat domů a rodiče je mohou kdykoli navštěvovat a brát si je na vycházky nebo na víkendy, pokud tomu nebrání závažné důvody nebo pokud je dítě neodmítá.
Více informací na www.fod.cz
Strana byla aktualizována: Po 10. listopad 2008, 11:59:41 CET

Na začátek strany Nahoru


© Bon Art Production spol. s r.o., Design by Bon Art Media